Otoyol Gürültü Bariyeri: Yol Kenarı Gürültü Bariyeri - İLG

Otoyol Gürültü Bariyeri

Otoyol gürültü bariyeri; ses izolasyonun uygulanması ve çevresel gereklilik nedeniyle gürültü kirliliğini önleyebilmek için görsel açıdan tatmin edici olmayan ve yüksek boylara sahip yapı türleridir.  Bu nedenle otoyol gürültü bariyeri ürünlerinin imalat ve uygulama aşamalarında tasarlanma ve görüntüsüne önem verilmelidir. Yol gürültü bariyeri potansiyel gürültü oluşumu olan bölgelerde o yolların ayrılmaz bir parçası olarak görülmektedir.

Yol kenarı gürültü bariyeri; bilindiği üzere otoyol, metro, tramway, tren vb. gibi araç trafiklerinin oluşturduğu gürültü bölgede yaşayanlar için dayanılması zor problemler arasında yer almaktadır. İLG akustik olarak bu detayları önemseyerek otoyollar ve benzeri gürültü üreten alanlar için ses kaynağını izole etmek için çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Yol gürültü bariyeri henüz taslak aşamasındayken, ekonomik ve sağlam konstrüksiyona ek olarak görsel açıdan yapının çevreye uyumlu hale getirilmesi önemlidir.

Gürültü yansımasının düzeyi, araç oranı, yol sathı, hız durumu, sinyal kontrollü kavşak ve yol ayrımındaki trafik düzensizliğine ve yolun kesit eğimi, mevcut trafik akışı nedeniyle meydana gelen vasati ses basınç düzeyi. Emisyon bölgelerindeki uzaklık ile azda olsa hava koşulları, zemin gibi etken olabilecek unsurları da sağlıklı olarak etüd ederek önlemler almaktayız.

Yol Kenarı Gürültü Bariyeri

Otoyol gürültü perdelerinin araç yoluna bakmayan kısmı, bölgede yaşayanlara ait garajlara, arazilerine, kulübelere, oyun sahalarına v.b. kısımlara dahil edilebilir. Bu yüzden gürültü bariyerinin uygulanması ve yapı türüne karar verilmesinde birçok detay önem arz etmektedir. Mevcut alan ölçüsüne ve ses tekniğine ilişkin bakış açılarına dikkat edilmelidir. Bu konuda yapılacak inceleme ve hesaplama işlemlerine göre tespitler yapılması gerekir.

Bu esaslar üzerine yapılan; ses basınç seviye hesapları hafif bir rüzgar esintisi veya gece içinde meydana gelen ısı değişikliği ile saptanabilir. Gürültü absorbe niteliği yüksek yol kenarı bariyerleri; yol üzerinde emisyon tipleri nedeniyle meydana gelen yansıtıcı gürültünün doğrudan doğruya perdelenmesi sonucu gürültü büyük miktarda düşürülür. Böylece yaşam alanlarının bulunduğu bölgede ses izolasyonu sayesinde çevrede gürültü kirliliği büyük ölçüde azaltılır.

Yol Kenarı Gürültü Bariyerleri hizmetlerimizden yararlanmak ya da Ses yalıtımı ve diğer izolasyon hizmetleri kapsamında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçerik Hakkında: Yol kenarı bariyerleri firmaları, otoyol gürültü bariyeri

Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?