Kompresör, Blower, Hidrofor, Fan Gürültü İzolasyonu : İLG

Kompresör, Blower, Hidrofor, Fan Gürültü İzolasyonu

Gürültü, insan yaşamını olumsuz etkileyen faktörler arasında önemli bir yere sahiptir. Yapılan araştırmalar sürekli rahatsız edici sese maruz kalmak, insanların psikolojik ve fizyolojik rahatsızlık yaşamasına neden olmakta. Ses izolasyonu adı verilen uygulama ile yaşam alanları duyulmak istenmeye seslere karşı izole edilebilir. Son yıllarda her alanda olduğu gibi bu alanda da önemli çalışmalar gerçekleştirilmekte, insanların rahatsızlık veren seslere maruz kalmasının önüne geçilmekte. Hayatımızı kolaylaştıran mekanik cihazlar arasında yer alan kompresör, blower, hidrofor ve fan gibi makineler ne yazık ki yüksek sesle çalışan makinelerdir. Bu makinelerin bulunduğu makine odalarında mutlaka ses yalıtımı yapılmalıdır.

Kompresör Ses İzolasyonu

Kompresör farklı amaçlar için kullanılan sıkıştırma makinesidir. Genel anlamda dış ortamdan aldığı havayı sıkıştırarak yüksek basınçla sıkıştıran bu makineler endüstrinin değişik alanlarında kullanılır. Bu tür makinelerin yüksek sesle çalışma özelliği vardır. Bu nedenle bu tür makinelerin bulunduğu bölüm mutlaka izole edilerek makinenin sesi yalıtılmalıdır. Kompresör ses yalıtımı sesli çalışan bu makinelerden çıkan ve insanlar üzerinde olumsuz etkisi olan gürültünün yok edilmesi için yapılan bir uygulamadır. Uygun izolasyon malzemeleri kullanılarak makine odası gürültüye karşı etkili bir şekilde yalıtıldığında iç ortamda bulunan sesin dış ortama dağılımı engellenmiş olur.

Jeneratör ve Blower Gürültü İzolasyonu

Tıpkı kompresörler gibi jeneratör ve blower gibi makinelerde sesli çalışma özelliğine sahiptir. Kurulumu yapıldığı andan itibaren bu makinelerin bulunduğu ortama ses izolasyon uygulaması da yapılmalıdır. Aksi takdirde çalışma esnasında çıkan bu yüksek ses insanlar üzerinde olumsuz etki gösterir. Bu gürültüye sürekli maruz kalan insanlarda başta baş ağrısı ve stres olmak üzere, duyma kaybı, sinirlilik, gerginlik, uykusuzluk… gibi rahatsızlıklar görülebilir. Her ne kadar bu makineler insanların daha iyi şartlarda yaşamasına hizmet eden makineler olsa da insan sağlığı açısından riskli oldukları aşikardır. Bu nedenle makine odalarında mutlaka gürültü izolasyonu yapılmalıdır.

Kompresör, Jeneratör ve Blower Gürültüsüne Karşı Alınacak Önlemler

Kompresör, jeneratör, blower ve fan gibi makineler insanların çalışma ortamından uzak bir makine odasına kurulmalıdır. Bu odalar çalışma sesini etkisiz hale getirmeki için uygun izolasyon malzemeleri ile kaplanmalıdır. İzolasyonda kullanılan ses emilimi yüksek, ses geçirgenliği düşük özel süngerler sesin dış ortama dağılmasına büyük oranda engel olacaktır.

Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?