Akustik Baca, Akustik Panjur, Akustik Kapı, Susturucu Panel Sistemleri : İLG

Akustik Baca, Akustik Panjur, Akustik Kapı, Susturucu Panel Sistemleri

Kentleşme ve Gürültü

Gürültünü kaynağı her şey olabilir. Trafikte seyreden araçlardan tutun da baca sesine, havalandırma sistemlerinden klima sistemlerine, komşu evden gelen gürültüden teknolojik cihazların çıkarmış olduğu sese kadar tüm sesler gürültünün bileşenidir. Gürültü sadece bir insanın, bir hayvanın, bir aracın ya da makinenin çıkardığı ses değildir. Tüm bu seslerin belirli oranda birleşmesi ile ortaya çıkan ve rahatsızlık hissi uyandıran ses bütünlüğüdür.

Kentleşmeye bağlı olarak insanların maruz kaldığı sorunlardan birisi de hiç kuşkusuz gürültüdür. Şehir hayatı ile birlikte hayatımıza dahil olan makineler ve bu makinelerin çalışma sistemlerine bağlı olarak geliştirilen yeni düzenekler daha önce aşina olmadığımız pek çok sese maruz kalmamıza neden olur. Kent yaşamında önemli bir yere sahip olan bacalar, havalandırma sistemleri, panjurlar, paneller akustik gürültü adı verilen yeni bir gürültü türünü ortaya çıkarmıştır. Bu ses basınç değişimlerine bağlı olarak ortaya çıkan bir sestir ve titreşime bağlı olarak gelişir.

Baca ve Havalandırma Sistemlerindeki Gürültünün Nedenleri

Bacalarda ve havalandırma sistemlerinde ortaya çıkan mekanik gürültü titreşimden ve havanın ilerlerken metal yüzeye sürtünmesinden meydana gelir. Bu tür gürültü hava ile birlikte baca, havalandırma sistemleri aracılığı ile insanların yaşam alanlarına da yayılır. Bu gürültünün yok edilmesi için akustik gürültü izolasyonu da denilebilecek ses yalıtımı yapılması gerekir. Baca, havalandırma sistemlerinde yapılacak teknik inceleme sonucuna göre farklı izolasyon çalışmaları yapılmaktadır.

Havalandırma Sistemi ve Bacalarda Ortaya Çıkan Titreşim ve Gürültü Nasıl Önlenir

Havalandırma sistemlerinde, bacalarda ortaya çıkan gürültünün önlenmesi için çeşitli uygulamalar yapılabilir. Titreşim önleyiciler sistemde ortaya çıkan titreşime bağlı yüksek sesin engellenmesine yönelik unsurlardır. Akustik izolasyonlu susturucular ,özellikle havalandırma sisteminde ortaya çıkan gürültünün hava kanallarından insanların yaşam alanlarına yayılmasını önler. Sesi önlemeye yönelik bir başka bileşen ise ses sönümleyici bağlantı elamanlarıdır. Akustik fan kabinleri, akustik kanal ve baca yalıtım malzemeleri de bacalarda ve havalandırma sistemlerinden ortaya çıkan titreşim ve sürtünmeye bağlı gürültüyü yok etmeye yardımcı olur.

Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?